avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Informatii inregistrare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Informatii inregistrare PFA

Buna ziua,

Am citit mai multe topicuri pe acest forum dar mai am cateva intrebari legate de inregistrarea unui PFA pe care as dori sa le clarific cu Dvs.

1. Legat de sediu social. Adresa mea din buletin e apartamentul fratelui meu. Locuiesc in chirie la o alta adresa. Pentru sediu PFA m-as putea folosi de contractul de inchiriere sa fac sediul unde locuiesc in momentul de fata sau am nevoie de un alt contract (comodat,subinchiriere)?
2. Codul CAEN principal va fi 7112 am nevoie de licenta pe laptop/pc care il voi folosi in activitatea de proiectare (windows/autocad/antivirus)?
3. Sunt si angajat in cadrul unei companii, in acest caz voi mai plati si ca PFA CAS cu 10.5% sau 26,3?

Daca as alege sa fac SRL-D am aceasta posibilitate fiind angajat in cadrul altei companii?

Cu stima,
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 16:12, 6 Ianuarie 2016
1. Contract de comodat.
2. Intrebare similara: " Pot trece pe rosu ? "
3. Pt. CAS, CASS, somaj, vezi:
www.avocatnet.ro/content/art...

Pentru o analza a optiunii PFA/SRL vezi:
www.avocatnet.ro/content/art...
1. Va fi nevoie de incheierea unui alt contract intre proprietar si PFA.
2. Da
3. Da, minim 10,5%
4. Da

Daca puteti alege intre PFA si SRL-D, din punct de vedere al fiscalitatii, va sfatuiesc pentru a doua varianta.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta windows home pe firma popescuiulia popescuiulia Se poate lucra pe firma cu Windows Home sau trebuie obligatoriu versiunea Pro? Se poate face contract de comodat intre mine si firma mea pentru un laptop cu ... (vezi toată discuția)
Cod caen consultanta amenajari, proiectare etc. AndreaL AndreaL Buna ziua! Doresc sa imi infiintez un SRL, care sa aiba ca obiect de activitate servicii de proiectare. In acelasi timp, as vrea sa pot factura si servicii de ... (vezi toată discuția)
Program de lucru de 4 ore antonioenche antonioenche Buna ziua.Sunt administrator PFA in regim de taxi fara angajati.Eu administrator si tot eu cel care presteaza meseria.Imi platesc cartea de munca la un ... (vezi toată discuția)