Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Informatii inregistrare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Informatii inregistrare PFA

Buna ziua,

Am citit mai multe topicuri pe acest forum dar mai am cateva intrebari legate de inregistrarea unui PFA pe care as dori sa le clarific cu Dvs.

1. Legat de sediu social. Adresa mea din buletin e apartamentul fratelui meu. Locuiesc in chirie la o alta adresa. Pentru sediu PFA m-as putea folosi de contractul de inchiriere sa fac sediul unde locuiesc in momentul de fata sau am nevoie de un alt contract (comodat,subinchiriere)?
2. Codul CAEN principal va fi 7112 am nevoie de licenta pe laptop/pc care il voi folosi in activitatea de proiectare (windows/autocad/antivirus)?
3. Sunt si angajat in cadrul unei companii, in acest caz voi mai plati si ca PFA CAS cu 10.5% sau 26,3?

Daca as alege sa fac SRL-D am aceasta posibilitate fiind angajat in cadrul altei companii?

Cu stima,
1. Contract de comodat.
2. Intrebare similara: " Pot trece pe rosu ? "
3. Pt. CAS, CASS, somaj, vezi:
www.avocatnet.ro/content/art...

Pentru o analza a optiunii PFA/SRL vezi:
www.avocatnet.ro/content/art...
1. Va fi nevoie de incheierea unui alt contract intre proprietar si PFA.
2. Da
3. Da, minim 10,5%
4. Da

Daca puteti alege intre PFA si SRL-D, din punct de vedere al fiscalitatii, va sfatuiesc pentru a doua varianta.

Succes!