Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... drept de optiune intre pensia de asigurari sociale in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

drept de optiune intre pensia de asigurari sociale in sistem public si pensia militara de stat

buna ziua

as vrea sa stiu daca este legal posibil sa renunt la sistemul pensiei de asigurari sociale in sistem public de care beneficiez din 2001 si sa trec in sistemul pensiei militare de stat (avand in vedere ca timp de 17 ani am efectuat serviciu militar si am facut parte din cadrele active ale MAPN). care sunt conditiile pentru a putea face aceasta optiune ?

va multumesc anticipat

Nu, nu este posibil din punct de vedere legal.

Vechimea realizata in sistemele de pensii neintegrate in sistemul public se are in vedere numai pentru deschiderea dreptului la pensie, urmand sa fie valorificata in sistemul respectiv.

In cazul dvs., pentru cei 17 ani realizati in sistemul militar urmeaza sa va adresati casei militare de pensii competente, pentru a va fi valorificati. Nu se pot cumula stagiile si veniturile, intrucat sistemul militar presupune contributie la fond propriu, nu la BASS.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea