Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii venit salarial sau/si drepturi de autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

venit salarial sau/si drepturi de autor

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti si mie daca o persoana angajata cu contract de munca la o editura pe post de corector, ar putea beneficia si de drepturi de autor in caz ca scrie un artticol sau pentru o traducere de articol dintr-o limba straina (bineinteles in baza unui contract de cedare a dreptului de autor)?
Va multumescB-)
Da. Incheiati contract de cesiune a drepturilor de autor potrivit Legii nr.8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe. Veniturile obtinute sunt supuse impozitului pe venit potrivit codului fiscal.