Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Nerezident din 2008, dar obligatii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Nerezident din 2008, dar obligatii?

Sunt plecata din 2008 in afara, in 2010 m-am intors pentru 60 zile, apoi am plecat din nou. Contractul de munca a fost suspendat din 2008 pana in 2014 cand s-a incheiat prin acordul partilor. In momentul plecarii mele nu am stiut ca ar trebui sa declar fiscului ceva.
Acum am aflat ca exista o lege din 2012 referitor la rezidenta fiscala si ca trebuie sa mi se elibereze un certificat de rezidenta fiscala.

Cand am intrebat anul trecut la o vizita in RO la anaf, mi-au spus ca nu-mi trebuie certificatul respectiv (am unul de rezidenta in Austria). Acum vad ca ca daca ma declar nerezident ei ma taie din scripte doar dupa terminarea anului in care am depus declaratia (2016).

Mai clar, daca ma declar nerezident in 2015 pentru ca legea a aparut in 2012 si eu nu am stiut, fiind plecata din 2008, eu am obligatii de impozit pe venit (din Austria, unde locuiesc cu familia) in Romania pentru toti anii 2008-2016?
Multumesc! Nu am depus declaratia privind stabilirea domiciliului fiscal. Se poate si retroactiv pana in 2008? Exista consecinte pentru faptul ca nu am depus declaratia?