avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Nerezident din 2008, dar obligatii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Nerezident din 2008, dar obligatii?

Sunt plecata din 2008 in afara, in 2010 m-am intors pentru 60 zile, apoi am plecat din nou. Contractul de munca a fost suspendat din 2008 pana in 2014 cand s-a incheiat prin acordul partilor. In momentul plecarii mele nu am stiut ca ar trebui sa declar fiscului ceva.
Acum am aflat ca exista o lege din 2012 referitor la rezidenta fiscala si ca trebuie sa mi se elibereze un certificat de rezidenta fiscala.

Cand am intrebat anul trecut la o vizita in RO la anaf, mi-au spus ca nu-mi trebuie certificatul respectiv (am unul de rezidenta in Austria). Acum vad ca ca daca ma declar nerezident ei ma taie din scripte doar dupa terminarea anului in care am depus declaratia (2016).

Mai clar, daca ma declar nerezident in 2015 pentru ca legea a aparut in 2012 si eu nu am stiut, fiind plecata din 2008, eu am obligatii de impozit pe venit (din Austria, unde locuiesc cu familia) in Romania pentru toti anii 2008-2016?
Cel mai recent răspuns: anamic , utilizator 14:57, 7 Ianuarie 2016
Multumesc! Nu am depus declaratia privind stabilirea domiciliului fiscal. Se poate si retroactiv pana in 2008? Exista consecinte pentru faptul ca nu am depus declaratia?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ingrijitoare batrani in strainatate depun declaratia 201? ohiki ohiki Daca muncesc ca ingrijitoare de batrani 24/24 in Austria 6 luni pe an, in baza unui PFA, deschis in Au, cu contract intre mine si familia la care prestez munca ... (vezi toată discuția)
Certificat rezidenta fiscala crystyna2000 crystyna2000 majoritatea furnizorilor firmei la care lucrez sunt persoane juridice straine, unele activand pe teritoriul Romaniei trebuie sa le cer certificat de rezidenta ... (vezi toată discuția)
Evitare dubla impozitare belgia al0207ex al0207ex Buna ziua, Sunt reprezentantul unui ONG,inregistrat in Romania, detasat in Belgia.Venitul il am exclusiv in Romania,unde platesc toate taxele ,impozitele. ... (vezi toată discuția)