Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cosuri de evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cosuri de evacuare

Buna seara, ma aflu intr-o situatie in care nu stiu ce trebuie sa fac , sper sa ma ajute cineva cu un raspuns . Locuiesc la curte, in fata casei mele s-a contruit o cladire care s-a transformat in centrala de incalzire pe lemn.Toata curtea mea este plina de fum ,mentionez ca , cosul de evacuare este exact in fata ferestrelor mele , fumul imi intra efectiv peste tot in casa. Am incercat sa vorbesc cu proprietara dar se pare ca pur si simplu nu-i pasa. Va rog dati-mi un sfat, am copil mic de un an jumatate , nu mai pot nici macar sa o scot in curte si mai ales nici nu se mai pune problema sa aerisesc casa . Va rog din suflet astept raspuns, ce as putea sa fac in cazul acesta. Multumesc:(
Conform normativelor cosul de evacuare al centralei termice pe lemne trebuie sa aiba un diametru de minim 200 mm si o inaltime de minim 6 m sau sa fie mai inalt decat cladirile adiacente. Daca nu sunt respectate aceste cerinte va puteti adresa la garda de mediu precum si la directia de sanatate publica. Daca respectiva constructie s-a facut fara autorizatie va puteti adresa primariei. Dar cel mai bine e sa va intelegeti pe cale amiabila, eventual sa contribuiti la amplasarea unui cos corespunzator.
Coşurile de fum trebuie să fie proiectate, instalate şi puse în funcţiune în conformitate cu SR EN 15287
Coşurile de fum se realizează conform prevederilor STAS 6793, STAS 6724, STAS 3417,normativul P 118/1-2013 şi a altor prescripţii în vigoare.