Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sotia supravietuitoare nu are drept de mostenire dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sotia supravietuitoare nu are drept de mostenire dupa sot!?

Sotul meu a mostenit imreuna cu fratele sau o vila de la tatal sau, in care si locuim toti impreuna.Atat fratele lui cat si sotul meu refuza sa ne faca noua, sotiilor, buletinul pe aceasta adresa, deci noi purtam numele sotilor si in buletine domiciliem separat, fiecare pe adresa parintilor, si eu si cumnata mea.Sunt casatorita de 3 ani , iar cumnata mea de 12.Eu nu am copii cu el, el mai are un baiat dintr-o casatorie anterioara si probabil vrea ca acela sa fie unicul mostenitor si care sa ma dea afara din casa dupa moartea lui.Este legal sa stam asa, nu platim amenda?Cei doi barbati sustin ca daca nu avem adresa de buletin aici nu avem nici drept de mostenire dupa moartea lor daca cumva moare sotul inaintea sotiei si amandoi doresc ca noi sa nu avem nici un drept, ba mai mult, dupa moartea lor sa plecam din casa asta fiecare inapoi la parinti.Are vreo legatura mostenirea dupa sot cu domiciliul din buletin?Pot ei impiedica acest drept legal dupa ce iti faci datoria de sotie pentru casa , ai grija de el si de casa si pui tot salariul in casa?Ca sa nu mai zic ca mi se pare imorala aceasta dorinta de a ne lasa pe drumuri, dupa ei potopul, la batrantete, cand cine stie ce varsta vom avea atunci si cat de sanatosi om mai fi.Va multumesc.
ioanabest a scris:

sustin ca daca nu avem adresa de buletin aici nu avem nici drept de mostenire dupa moartea lor

Asta-i o aberatie!! Da' pai ce, ei cred ca legea care a dat dreptul sotiei supravietuitoare la mostenirea sotului decedat o fi fost facuta tinand de cont de cine locuia-n palat, in bordei ori cocotat in plop?
Sotul supravietuitor in concurs cu descendentii are dreptul la 1/4 din averea ramasa la moartea celuilalt sot indiferent de ce scrie in buletin la rubrica domiciliu. (certificat de casatorie sa aiba).

Pentru partea morala ...ce sa zic? Poate v-oti fi luat din dragoste, dar mie una mi s-ar fi luat repede dupa auzul unei asemenea conceptii de viata. :) (asta ca sa ma exprim asa...stil bunica-mea).
romascanu, moderator
No, dacă s-a supărat şi Romaşcanu, e bai! :) Păzea, soţi nerecunoscători!

Soţul poate modifica acea cotă de 1/4 lăsînd un testament, fără însă a putea înlătura în totalitate de la succesiune soţia supravieţuitoare.

Apoi, mai are soţia, chiar dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului, un drept de abitaţie asupra casei în care a locuit, în condiţiile prevăzute de lege.
romascanu a scris:

ioanabest a scris:

sustin ca daca nu avem adresa de buletin aici nu avem nici drept de mostenire dupa moartea lor

Asta-i o aberatie!! Da' pai ce, ei cred ca legea care a dat dreptul sotiei supravietuitoare la mostenirea sotului decedat o fi fost facuta tinand de cont de cine locuia-n palat, in bordei ori cocotat in plop?
Sotul supravietuitor in concurs cu descendentii are dreptul la 1/4 din averea ramasa la moartea celuilalt sot indiferent de ce scrie in buletin la rubrica domiciliu. (certificat de casatorie sa aiba).

Pentru partea morala ...ce sa zic? Poate v-oti fi luat din dragoste, dar mie una mi s-ar fi luat repede dupa auzul unei asemenea conceptii de viata. :) (asta ca sa ma exprim asa...stil bunica-mea).

Neatza! Sa stii ca reactia ta m-a facut sa zambesc! Multumesc!:)
Adevarul este ca aceasta doamna trebuie sa stie ca atata timp cat ramane sotia respectivului individ , dupa decesul lui , va avea dreptul la 1/4 din mostenire tinand cont ca acesta mai are si copii.=D>
Nu comentez chestiunea cu adresa de domiciliu fiindca ar insemna sa spun rautati. B-)
:secret: sa nu ne-auda si barbatu-meu. Implinim in toamna vreo 13 ani de locuit in comun (9 de casatorie + 4 fara act la primarie) dar lui nu i-am facut ...buletin de Bucuresti :happy:

Am ras cu pofta in dimineta asta.:hugall:
romascanu, moderator
romascanu a scris:

:secret: sa nu ne-auda si barbatu-meu. Implinim in toamna vreo 13 ani de locuit in comun (9 de casatorie + 4 fara act la primarie) dar lui nu i-am facut ...buletin de Bucuresti :happy:

Am ras cu pofta in dimineta asta.:hugall:

Asta este secretul unei vieti lungi si sanatoase:rasul cu pofta!=D>
Si chiar daca ne aude sotul tau nu are de ce sa se supere ! in fond este foarte frumos sa ai o relatie sincera si bazata pe ..incredere! Caci , deh , trebuie sa ai incredere intr-o femeie daca te lasa cu buletin de provincie!:P