Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum se poate obtine un permis anulat in urma unei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum se poate obtine un permis anulat in urma unei hotarari judecatoresti definitive?

Buna ziua !
Am o intrebare legata de obtinerea unui permis anulat .In 15.12.2015 s-a incheiat un proces in care a fost implicata o persoana apropiata mie , cu hotarare definitiva,prin care a fost condamnata persoana respectiva la 5 luni cu suspendare si 2 ani de incercare.Permisul i-a fost anulat incepand cu aceeasi data .Doresc sa ma lamureasca cineva cand poate obtine permisul, daca se da examen la sala si proba practica,daca mai trebuie facuta scoala de soferi sau nu si daca examenul consta,asa ca la inceput ,cand dai pt prima oara, in 26 de intrebari sau 17,cum se da cand iti retine permisul pentru 3 luni si vrei sa il iei mai repede.
Va multumesc mult.
Cunostinta dvs. se va putea prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Nu este necesar sa mai urmeze cursurile unei scoli de soferi.
Pentru mai multe detalii privind redobandirea permisului dupa anulare lecturati aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc foarte frumos pentru raspunsul prompt si explicit.
O seara frumoasa !
Cu stima,
M.