Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitate ca fostul soț sa-mi ia copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitate ca fostul soț sa-mi ia copilul

Buna ziua
In urma cu 8 luni s.a finalizat căsătoria cu fostul soț la tribunal din care a rezultat un copil in vârstă acum de cinci ani.
Eu am abandonat copilul si domiciliul conjugal in urma cu 3 ani si jum plecând in strinatate.in urna divorțului custodia o fost comuna cu domiciliul la mine deoarece oarecum mi.am constrâns soțul nedandui divorțul daca nu.mi da domiciliul copilului(acesta si.a refăcut viață cu o alta femeie avand si un copil cu ea).
Precizez ca fetiță este la părinții mei de 3 luni eu fiind plecata in străinătate.
Fostul soț vrea sa deschidă proces sa restabileasca domiciliul la el.
Poate câștiga domiciliul in conditiile in care eu sunt plecata din tara si nu ma pot ocupa de cresterea copilului?
da, poate.
Daca tot nu puteti sa aveti grija de copil, de ce sa nu il lasati la tata? Macar sa stea cu un parinte.
Pana acum 3 luni, copilul unde a stat si cine a crescut copilul in anii astia ?
gi-jane2, moderator
El poate obține copilul dar și dvs. daca veți solicita stabilirea domiciliului acestuia în străinătate.
În mod normal tatăl are prioritate fata de bunici.
Copilul a stat la el de la varsta de un an si jum si pana acum 3 luni

Daca solicit. Stabilire in străinătate fiind custodie comuna nu am nevoie si de acordul lui?
gi-jane2, moderator
Schimbarea locuinței copilului se face cu acordul tatălui sau cu acordul instantei.
Fostul meu soț a crescut copilul ce.i drept,eu am mai ținut legatura telefonic si am mai trimis cate ceva din străinătate de sărbători.întrebarea mea poate sa invoce si șantajul la proces? Are mesajele de la minte