Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare carte de munca

buna ziua ! va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare' daca sediul intrepriderii in care mi-am desfasurat activitatea in anul 1985 a luat foc...si s-a desfiintat...cartea mea de munca ramanand la acea firma....acum nimeni nu mai stie nimic...de cartea de munca....unde ma pot adresa pt a afla vechimea ...eu apropiindu-ma de anul pensionarii.....va multumesc o seara frumoasa
Pentru perioada de dupa 01.04.2001 va puteti adeesa Casei de pensii in raza careia aveti domiciliul pentru a va elibera o adeverinta de stagiu de cotizare , astfel veti putea afla unde ati lucrat dupa aceasta data.

Pentru reconstituirea vechimii in munca, va trebui sa va adresati fostilor dvs angajatori pentru a va elibera adeverinte de vechime.

In situatia in care acestia nu mai exista , va puteti adresa :
- ITM-ului , pentru perioada cuprinsa de dupa 1990 si pana la 01.01.2011

- detinatorilor legali ai arhivei

- Arhivelor Nationale - Directia Judeteana, in raza careia a avut sediu fostul angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc