Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare carte de munca

buna ziua ! va ro sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urm intrebare in anul 1985 am lucrat la coperativa de productie achizitii si desfacerea marfurilor CPADM sediul fiind la primaria comunei Darasti jud Giurgiu.Am luat legatura telefonic cu primaria de acolo si m-i s-a comunicat ca nu se stie de nici o carte de munca din acea perioada
mentionez ca in cartea de munca pierduta mai aveam si alte locuri de munca care cu timpul s-au desfiintat
in cajul in care este pierduta unde ma pot adresa pt recuperarea datelor din cartea de munca
va multumesc
Din nefericire in aceasta situatie nu aveti altceva de facut decat sa obtineti adeverinte de vechime de la toti angajatorii la care ati lucrat. Este posibil ca cei mai multi sa nu mai existe, iar in aceasta situatie trebuie ca la Arhivele judetene sa luati adeverintele de vechime.
Pentru perioada de dupa 01.04.2001 va puteti adeesa Casei de pensii in raza careia aveti domiciliul pentru a va elibera o adeverinta de stagiu de cotizare , astfel veti putea afla unde ati lucrat dupa aceasta data.

Pentru reconstituirea vechimii in munca, va trebui sa va adresati fostilor dvs angajatori pentru a va elibera adeverinte de vechime.

In situatia in care acestia nu mai exista , va puteti adresa :
- ITM-ului , pentru perioada cuprinsa de dupa 1990 si pana la 01.01.2011

- detinatorilor legali ai arhivei

- Arhivelor Nationale - Directia Judeteana, in raza careia a avut sediu fostul angajator.
Direcţia Judeţeană Giugiu a Arhivelor Naţionale
Şef birou (împuternicit): Cristina OLTEANU
Adresa: Giurgiu, b-dul C.F.R. nr. 7, jud.Giurgiu
Telefon (secretariat): 0246/207.276, 0246/207 271, 0246/218 812
Telefon (relații cu publicul): 0246/207 272, 0246/218 822
Fax: 0246/207.270
E-mail: giurgiu@arhivelenationale.ro
Program Sala de studiu: Luni-Joi: 8.30-14.30
E-mail Sala de studiu: salastudiu.giurgiu@arhivelenationale.ro
Program Relaţii cu Publicul: Luni-Miercuri, Vineri: 8.30-16.30, Joi: 10.30-18.30
Audienţe şef serviciu: Luni, Joi: 13.30-15.30