Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Srl minim de angajati?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Srl minim de angajati?

Buna ziua,

Sunt un artist care vrea sa isi deschida o firma impreuna cu o alta persoana.
Initial optam sa ne facem fiecare pfa insa, din cate am inteles, conditiile sunt mai acceptabile pentru un srl incepand din acest an.

Intrebarile pe care le am sunt urmatoarele:
- un srl este obligat sa angajeze un anumit numar de persoane sau poate avea 0 angajati?
- un srl este obligat sa plateasca CAS si CASS?-
- un srl trebuie sa reinvesteasca minim 50% din profitul din anul precedent, din cate am inteles. In ce as investi eu daca nu am nevoie decat de un calculator si o tableta ca sa imi fac treaba iar acestea ma tin cativa ani fara probleme? Adica, lucrul asta imi cam pune piedica in a imi deschide srl pt. ca nu o sa pot indeplini aceasta conditie.
- un srl trebuie sa plateasca TVA in conditiile in care nu achizitionez nimic pentru a vinde ulterior?
- un srl poate avea sediu la domiciliu? Cu cat se majoreaza impozitul pe locuinta in aceste conditii avand in vedere ca sediul foloseste doar ca spatiu pt. intocmirea actelor? (nu va fi un spatiu deschis pentru clienti)
- care este impozitul pentru un srl? Acesta se schimba in functie de numarul de asociati si numarul de domenii de activitate?
Va rog sa cititi in codul fiscal de la art. 47 si urmatoarele.
De exemplu ART. 51 - Cotele de impozitare

(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:

a) 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariaţi, inclusiv;
b) 2% pentru microîntreprinderile care au un salariat;
c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariaţi.
Nu e obligat sa fie inregistrat ca platitor de tva in conditiile redate de dumneavoastra.
Poate avea sediul social la domiciliul unuia dintre asociati.
Plateste asociatul impozit pe dividende 5% din acest an si cass de la anul pentru banii scosi din firma ca dividende, cand firma are profit.
george-neagu, moderator
1. O S.R.L. poate functiona fara salariati.

2. O S.R.L. plateste 3% impozit micro (pana la depasirea cifrei de afaceri de 100.000 euro la cursul B.N.R. de la 31 decembrie al anului precedent) si se retine asociatilor 5% impozit pe dividende (daca acestia nu sunt asigurati platesc si 5,5% C.A.S.S.).

3. O S.R.L. nu este obligata sa investeasca profitul; il poate repartiza pe tot sub forma de dividende.

4. O S.R.L. trebuie sa se inscrie ca platitor de T.V.A. doar dupa depasirea cifrei de afaceri de 220.000 lei.

5. O S.R.L. poate sa aiba sediul acasa la unul dintre asociati (se incheie un contract de comodat sau de inchiriere) iar, daca nu desfasoara activitatea acolo, impozitul pe cladiri nu va fi majorat.