Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii fiscale derulare activitate prin SRL sau ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii fiscale derulare activitate prin SRL sau microintreprindere

Buna ziua, as vrea sa infiintez o societate (SRL sau microintreprindere) cu asociat unic, avand ca obiect de activitate consultanta imobiliara. Ma puteti sfatui care sunt diferentele dintre cele doua forme si obligatiile din punct de vedere fiscal (avantaje/dezavantaje) intre cele doua variante? Va multumesc,
george-neagu, moderator
Veti fi microintreprindere pana la venituri de 1 milion euro. (Microintreprinderea este tot SRL, nu inteleg ce ati intrebat)

Cod fiscal:

(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:

a) 1% pentru microîntreprinderile care au unul sau mai mulți salariați;
c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariați.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna seara, Va multumesc pentru raspuns. Cotele de impozitare se percep la sfarsit de an sau trimestrial? Suplimentar exista si alte impozite?
Va multumesc, R
Impozitul micro se datoreaza trimestrial la 25.04, 25.07, 25.10 si 25.01 pt veniturile din trimestrul anterior.

Pot exista impozite locale in functie de situatia d-voastra (teren, constructii, mijloace transport). Si daca repartizati profitul la dividende, impozit pe dividende si posibil CASS.