Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare

Buna , va rog frumos ajutati-ma cu urmatoarele raspunsuri vizavi de perioada de amortizare a urmatoarelor echipamente, daca se poate.
-linie tehnologica productie peleti-140500lei(10ani?)
-uscator rumegus si paie-30800 lei
-utilaj tocare crengi si deseuri lemn-8800lei(5 ani?)
-statie ambalare saci-29480lei
-dispozitiv de etichetare-2640lei (4 ani?)
-stivuitor hidraulic -440lei(4ani?)
-mobilier birou (3 birouri, 5 scaune, 2 dulapuri)-2194 lei
-laptop 3500
-sediu administrativ 2996 lei

Daca ma puteti ajuta, astept raspunsurile dvs.. Va multumesc anticipat!
Cauta catalogul cu duratele normale de utilizare. Nu vei gasi exact ce cauti (ex. linie tehnologica pt peleti dar vezi ce utilaje apropiate de ale tale gasesti. Mai exista si coduri de clasificare cu specificatia 'neregasite' la . Mai poate exista si posibilitatea ca linia tehnologica sa fie compusa din diferite utilaje separate . Ai putea avea de ex. Amestecatoare cod 2.1.17.5 sau pompe .