avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare

Buna , va rog frumos ajutati-ma cu urmatoarele raspunsuri vizavi de perioada de amortizare a urmatoarelor echipamente, daca se poate.
-linie tehnologica productie peleti-140500lei(10ani?)
-uscator rumegus si paie-30800 lei
-utilaj tocare crengi si deseuri lemn-8800lei(5 ani?)
-statie ambalare saci-29480lei
-dispozitiv de etichetare-2640lei (4 ani?)
-stivuitor hidraulic -440lei(4ani?)
-mobilier birou (3 birouri, 5 scaune, 2 dulapuri)-2194 lei
-laptop 3500
-sediu administrativ 2996 lei



Daca ma puteti ajuta, astept raspunsurile dvs.. Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ponterra , utilizator 19:19, 10 Ianuarie 2016
Cauta catalogul cu duratele normale de utilizare. Nu vei gasi exact ce cauti (ex. linie tehnologica pt peleti dar vezi ce utilaje apropiate de ale tale gasesti. Mai exista si coduri de clasificare cu specificatia 'neregasite' la . Mai poate exista si posibilitatea ca linia tehnologica sa fie compusa din diferite utilaje separate . Ai putea avea de ex. Amestecatoare cod 2.1.17.5 sau pompe .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordin 50/1990 mihaela_mastacan mihaela_mastacan Buna ziua, Va rog sa imi prezentati continutul art. 160 (3) din Anexa II la Ordinul 50/1990. Multumesc. (vezi toată discuția)
Adeverinta incadrare in munca anamariacelik anamariacelik vreau sa depun un dosar de pensionare.La casa de pensii pentru adeverinta tip pentru incadrare in grupa II imi cere sa \"copleteze actul administrativ emis de ... (vezi toată discuția)
Celebrul ordin 50 din 1990 blajdominica blajdominica :hammeSalutare! Cine ma ajuta si pe mine cu \"celebrul ordin 50 din 1990\". Ce spune ? #-oAm cautat peste tot , dar nu reusesc sa aflu ce contine. X-( Am ... (vezi toată discuția)