Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

proces

Buna,
in 2012 am facut o reclamatie la politie in cazul unei inselatorii. Au trecut 3 ani si am fost instiintat de curand ca a inceput procesul. Am si uitat ca mai lucreaza cineva la dosar, neavand informatii in toata aceasta perioada(cu exceptia unei instiintari de la politie in 2012).Sincer, nu ma mai intereseaza acest proces, caci a trecut atat vreme. Ce fac in acest caz, eu am citatie pentru 20 ianuarie 2016. Cum ma pot retrage? Care ar fi demersurile?
Multumesc.
Deocamdată nu va prezentați la proces.
Multumesc.
In cazul infractiunii de inselaciune, impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Daca ati fost citat pentru termenul de judecata, sfatul meu este sa va prezentati in fata instantei, in caz contrar riscati o amenda sau puteti fi adus cu mandat de aducere.
Multumesc
La primul termen nu are sens sa mergeți ca nu se întâmplă nimic.
Dacă inculpatul uzează de procedura recunoașterii nici nu va baga în seama instanta.
De amenda nici măcar nu poate fi vorba.
Doar dacă va avea nevoie instanta sa va audieze se va emite mandat de aducere și nu e clar dacă se va emite la primul termen.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat