Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cec bancar nominativ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cec bancar nominativ

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un apartament care are ca proprietari doi frati. Un frate domiciliaza in apartamentul respectiv iar celalalt domiciliaza in Spania si a imputernicit o persoana fizica din Romania pentru a-l reprezenta in vanzarea apartamentului. Eu cumpar apartamentul cash, partea fratelui din Romania i se va vira din contul meu in contul lui insa persoana imputernicita are atributia si doreste "sa primeasca pretul prin predarea unui cec bancar nominativ, acesta depunand intr-un cont pe numele mandantului". Ce presupune acest cec bancar in ceea ce ma priveste pe mine ca si cumparator, ce trebuie sa fac, la trebuie sa fiu atent in cazul cumpararii?
Multumesc!
De ce trebuie sa va complicati, cand puteti sa depuneti partea fratelui din Romania, intr-un cont deschis pe numele lui, iar persoanei imputernicite de cel de-al doilea frate, intr-un cont deschis pe numele lui. Persoana imputernicita, poate sa trimita prin transfer bancar intr-un cont din strainatate suma respectiva. Probabil imputernicitul vrea sa elimine orice cost de transfer.
Persoana imputernicita este un avocat si exact asa scrie in imputernicire (imputernicire din Spania, tradusa in romana cu apostila Haga..etc) si exact asa doreste sa procedeze.
Adresati-va unui functionar bancar si sigur rezolvati aceasta problema.
Ca sa aveti idee, intrati pe internet pe normele BNR - cec-uri nominalizate personae fizice si gasiti raspunsul.
M-a lamurit functionarul bancar in sensul ca citez: "Nu exista asa ceva in Romania, deci nu se poate face tranzactia in acest fel"
Am mai intrebat la 3 banci si toate mi-au spus "Nu emitem cecuri bancare nominative pentru persoane fizice"