Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Deschidere pfa ,af sau ii in concediu pentru crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Deschidere pfa ,af sau ii in concediu pentru crestere copil

buna ziua, ma aflu in concediu pentru cresterea copilului si as dori sa infintez un pf ,af sau ii pentru a ma ocupa de decoratiuni nunti botezuri cum pot face ca sa pot efectua si activitatea de decorat evenimente in weechenduri si sa nu mi se suspende prenatalul ,multumesc !
1. Nu confundati concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal) cu concediul crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an sau 2 ani.

2. Pe perioada cat sunteti in CCC puteti sa infiintati PFA dar sa nu obtineti venituri mai mari de 3.000 lei pe an calendaristic.
Puteti sa va infiintati un PFA, I.I. sau I.F. in perioada CCC, insa atentie ca veniturile incasate in aceasta calitate nu trebuie sa depaseasca suma de 3000 lei pe an calendaristic.

OUG 111/2010
art.16
..
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i),plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) primeşte diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;
b) primeşte indemnizaţii în calitate de consilier local sau judeţean, indiferent de nivelul acestora;
c) realizează venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, de maximum 6 ISR într-un an calendaristic.

ISR = indicatorul social de referinta , care are o valoare de 500 lei in prezent.

multumesc mult