Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract civil prest,servicii 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract civil prest,servicii 2016

Buna ziua.Va rog o lamurire referitor la un contract civil prest.servicii incheiat cu un pensionar pers.fizica .Pana la intrarea in vigoare a noului cod fiscal 2016 se retinea impozit 16 % si CASS 5,5 %?Incepand de anul acesta ce contributii se retin la conventii civile .Va multumesc.
Codul fiscal e in concordanta cu legea pensiilor iar aceasta nu s-a schimbat. Deci, pentru un pensionar nu se plateste C.A.S. nici dupa 01/01/2016.
Multumesc frumos ,dar intrebarea mea se referea la CASS(contrib.sanatate),pentru care nu sunt sigura daca se retine sau nu.Va multumesc .