Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare- încredințare minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare- încredințare minori

Am o prietena care ar dori sa mi incredinteze mie cei 2 copii ai ei . Sub ce forma o putem face si ce conditii trebuie sa indeplinim amandoua? Mentionez ca ea nu vrea sa ii dea spre adoptie .
Asa, tam-nesam?
Dați și dvs niște detalii despre situațiae dacă vreți răspunsuri care sa va ajute.
Cum sa va incredinteze copii ?? De ce ? Adoptie ? tatal copiilor stie, este de acord ? Scuzati-ma, nu e ca si cand aveti grija de pisica cat e plecata in concediu. Reveniti cu detalii.
Cati ani au copiii si care sunt motivele doamnei? De asemenea, sunt necesare detalii despre tata: copii recunoscuti, locuiesc cu tatal, cu mama?
Mama copilor nu are o locuinta proprie, are 2 copii { 8 ani si 10 ani } iar al trei lea este "pe drum" , pt cei 2 copii nu s au gasit tati , dar se pare ca acest al trei lea copil va fi recunoscut de un cioban cu care mama sta in concubinaj , locuinta lor este la stana . Mama copiilor are o viza de flotant la o batrana care nu are nici o legatura de rudenie cu aceasta si tot acolo locuiesc si copii, de grija copiilor se ocupa batrana , diminetile sunt la scoala iar 3 sau 4 , 5 ore sunt la mine dupa ce vin de la scoala .Mama copiilor a fost crescut la casa de copiii si din acest motiv nu vrea ca copii sa fie incredintati statului sub nici o forma {plasament sau adoptie} ci am dori sa stim daca exista o posibilitatate sa nii incredinteze noua pt a i ingriji . Isi doreste sa fie cat mai aproape de copii !?!
mihaelaghermanescu, utilizator
Ii puteți ingriji și fără forme oficiale. Nu știu dacă puteți lua copiii în plasament nefiind rude.