Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minori

Buna ziua,
Va povestesc o situatie reala si as vrea sa ma sfatuiti cum sa procedez pt a putea ajuta o batranica.
2 copii minori( fetita are 10 ani si baietelul 7-sunt frati-) au fost parasiti de catre parinti la cateva luni de la nasterea acestora.Parintii au plecat in Spania, nu s-au mai interesat de ei, iar copilasii au ramas in grija unei strabunici, in varsta de 80 ani singura ruda pe care o mai au in oras.Aceasta batranica a avut grija de ei pana in urma cu cateva luni, cand copiii au fost plecati intr-o tabara cu clasa si nu s-au reintors acasa.Din cate am aflat, copiii au fost luati de un centru de plasament pe motiv ca batrana nu este capabila sa le poarte de grija.Femeia asta i-a crescut de ani de zile, a avut grija de ei si acum este disperata pentru ca nu vrea sa ramana fara nepotei.Este de acord ca dupa decesul ei, copiii sa fie dusi intr-un centru de plasament, dar cat timp este in putere si poate ingriji de ei doreste sa ii aiba alaturi.
Va rog sa ma ajutati, sa ma sfatuiti unde trebuie sa ma adresez.Este legal modul in care au procedat?M-a impresionat foarte tare aceasta poveste si mai ales faptul ca batranica sufera si plange mereu.
Multumesc.
:-/cum au disparut in tabara????cine organiza tabara????:stunned:

nimeni nu poate lua in pasament din tabara...sigur nu cunoasteti toata situatia!

sesizati Protectia copilului de la domiciliu

Din cate am inteles de la batranica, tabara a fost organizata de catre scoala la care invatau copiii.In loc sa se intoarca acasa din tabara, copiii au fost dusi intr-un centru de plasament
trebuie intrebata conducerea scolii si profesorul supraveghetor...copiii nu se duc asa la centrle de plasament