avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce inseamna decizie?? ce inseamna dispozitie ?? ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce inseamna decizie?? ce inseamna dispozitie ?? ...exemple....model??

sun director la o institutie si am mari probleme cu angajatii??care sunt mijloacele scrise de comunicare cu angajatii daca verbal nu ma pot intelege cu ei??sau mai exact invatati-ma cum sa scap de ei care sunt pasii??cum sa scap de cei cu care nu ma inteleg ca doar nu o sa-i dau afara pe toti...dar cu exemple daca se poate..........cand se da un avertisment sris...cum se da ...ce trebuie sa contina .......multumesc!

raspuns pe scurt
1.decizie reprezinta o hotarare..
decizia trebuie sa fie prin continutul ei concisa ,clara si sa respecte reglementarile legale..
ex .decizie de sanctionare,decizie de angajare,promovare,marire de salariu.etc..
2.dispozitie reprezinta un ordin scris...cu termen de rezolvare a unor promleme..situatii...etc....????:)
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
mariakiss, utilizator
De ce nu va luati un Cod al muncii? ati putea afla cam tot ceea ce va intereseaza .In plus, ar trebui ca si contractul individual de munca sa contina unele prevederi in acest sens. Ar trebui deasemenea sa existe un regulament de ordine interioara, care sa prevada si eventualele sanctiuni in cazul unor abateri sau incalcari aler respectivelor reguli.
1. Sunteti director si nu cunoasteti legile de baza cu care ar trebui sa lucrati?!
2. Angajati un jurist si un inspector de personal! Noi nu facem aici lectii de initiere si nici cursuri de management de resurse umane!
3. Regulamentul de Organizare si Functionare l unitatii si Regulamentul intern al unitatii cuprind ceeea ce ati intrebat dvs. Cititi-le si va lamuriti!
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
mariakiss a scris:

sun director la o institutie si am mari probleme cu angajatii??care sunt mijloacele scrise de comunicare cu angajatii daca verbal nu ma pot intelege cu ei??sau mai exact invatati-ma cum sa scap de ei care sunt pasii??cum sa scap de cei cu care nu ma inteleg ca doar nu o sa-i dau afara pe toti...dar cu exemple daca se poate..........cand se da un avertisment sris...cum se da ...ce trebuie sa contina .......multumesc!

Doamna Maria, de ce nu discutati cu cei care lucreaza la serviciul resurse umane? Ar trebui sa aveti cel putin un astfel de angajat care sa raspunda de cartile de munca si relatia cu ITM-ul.
B-)
nu as vrea sa fiu obraznic, dar cum de sunteti director daca nici macar atat lucru nu stiti , ce ar fii sa incepeti cu dvs ca probabil ca sunteti primul incompent daca oameni pe care ii conduceti se revolta , probabil au ei motive serioase si nu ar fii rau nici sa mai puneti putin mana pe o carte pe acolo mai scrie cum se conduce o institutie . Daca nu gasiti niciuna reveniti si va recomand una cu placere
Multumesc frumos..de sfaturi sunt si eu satula....Ma asteptatm la un ex concret...nu toti directorii au pregatire in domeniul juridic si nici salariati pregatiti.....Sunt multe domenii de activitate in care se face dupa ureche...sau cum da Dumnezeu...
In privinta angajarilor toate posturile sunt blocate pana la 1 ianuarie....apropos...un regulament de ordine interioara nu a existat niciodata in institutia aceasta ....asta am facut eu de cand am venit...Incerc sa fac ceva nu ma multumesc numai la ideea ca sunt director...V-am cerut sprijinul pt ca erati in domeniu si aveti si ceva..ani de experienta...Eu nu sunt nici in domeniu si nu am nici experienta dumneavoastra....Probabil peste ceva luni cred ca am sa pot raspunde pe un forum la un al incepator ca mine...eu am o luna si deja am studiat ce me-ati prezentat dumneavoastra numai ca vroiam sa mai vad si alte opinii ale unor ""oameni cu experienta"".legea poate fi interpretata...si de aceea trebuie sa fii foarte sigur atunci cand dai o decizie.....

Alte discuții în legătură

Cu ce se ocupa serviciul resurse umane intr/o institutie bugetara elvercris elvercris Buna seara!Am si eu o nelamurire,daca ma poate ajuta cineva!Cine anume redacteaza deciziile directorului unei institutii bugetare in cazul in care nu are o ... (vezi toată discuția)
Trebuie semnate dupa venirea din concediu ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! In urma unui control s-a constatat ca unele Decizii emise de directorul institutiei noastre publice nu au fost semnate si de jurist. 1. - ... (vezi toată discuția)
Demisie fortata fily fily Buna ziua Timp de 7 ani am lucrat intr-o institutie publica ca si sef serviciu achizitii-administrativ si avem in subordine compartiment achizitii, ... (vezi toată discuția)