Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trebuie semnate dupa venirea din concediu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trebuie semnate dupa venirea din concediu ?

Buna ziua !

In urma unui control s-a constatat ca unele Decizii emise
de directorul institutiei noastre publice nu au fost semnate si de jurist.

1. - unele Decizii nu au fost semnate si de catre jurist pentru ca acesta
a fost in concediul de odihna si este singurul jurist din institutie si, deci,
nu putea sa semneze retroactiv, unele decizii fiind duse la indeplinire deja,
2. - iar alte Decizii nu au fost semnate si de catre jurist
pentru ca directorul a considerat ca respectivele Decizii
poate sa le dea el /sa le redacteze si sa le semneze doar el,
considerand ca este suficienta doar semnatura lui.

Va rog mult sa imi spuneti daca este obligatorie sau nu semnatura juristului
pe Deciziile institutiei si daca le poate semna retroactiv, cand vine din concediu.
Nu avem cum sa va spunem exact, intrucat nu stim ce contine fisa postului de consilier juridic in cadrul isntitutiei dvs.in aceasta privinta.
Referitor la atributiile juristului institutiei noastre vizavi de Deciziile interne,
potrivit Fisei postului acestuia:

- juristul intocmeşte proiectele, deciziile interne din instituţie conform normelor în vigoare
si le inainteaza directorului institutiei pentru semnare.
- juristul tine evidenta deciziilor emise si semnaleaza conducerea institutiei
incalcarea acestora.

In aceste conditii, ce puteti sa ne spuneti ?
Comisia de control mai are ceva de spus ?
Nu directorul institutiei are acest atribut sa dea decizii ?
oanaportar, utilizator
Fiecare institutie are o procedura care stabileste si acest aspect.Ce acte necesita viza juristului si cine (sau daca ) semneaza in perioada cat lipseste.
In acest caz, juristul nu are nicio atributie de a semna vreun act.
- institutia noastra nu are nici o procedura care sa stabileasca
ce acte necesita sau nu viza juristului
si cine (sau daca ) semneaza in perioada cat lipseste.

Daca institutia nu are decat un jurist,
si daca lipseste juristul,
ce conditii ar trebui sa indeplineasca un alt salariat din institutie
pentru a putea sa il inlocuiasca pe jurist, cat acesta este in concediul de odihna ?