Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art. 221: Coruperea sexuală a minorilor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art. 221: Coruperea sexuală a minorilor

Am si eu o nelamurire cu privire la Art. 221: Coruperea sexuală a minorilor paragraful 4:

(4)Determinarea de către un majora unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Sa inteleg ca este perfect legal sa trimiti materiale cu caracter pornografic minorilor intre 13 si 18 ani fara a putea fi acuzat de nimic? Sau exista alte articole de lege anexe care fac referire si la minorii intre 13-18 ani?
Fata mea de 16 ani a primit poze cu caracter pornografic pe o retea de socializare, sa inteleg ca nu pot face plangere la politie petru acest lucru?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
florin651, utilizator
Buna ziua,
Va puteti adresa politiei cu o plangere privind hartuirea conf art. 208 alin. 2 C.P.
Multumesc pentru raspunsul acordat. Daca pozele au fost trimise cu acordul minorei care a participat activ la discutia cu persoana respectiva manifestand interes pentru unele dintre poze mai poate acest lucru face obiectul unei plageri de hartuire?
Exista o lege pentru combaterea pornografiei, dar mi se pare ca nu se refera la persoane fizice, ci la companii romanesti care au websiteuri pornografice.
Nu vad ce are hartuirea cu situatia de fapt prezentata.
Cred ca ar trebui sa aveti mai bine o discutie cu fata, inteleg ca ea a solicitat pozele, lasati plangerea penala ca pierdeti vremea.
Nu a solictat pozele, dar nici nu i-au displacut, s-a aratat interesata de unele dintre ele, a avut pe alocuri o discutie erotica cu persoana respectiva (o femeie). La sfarsitul discutiei cand fata mea a spus raspicat ca nu vrea sa mai primesca poze persoana respectiva si-a cerut scuze, a spus ca nu o mai deranjeaza daca nu mai vrea si pus capat discutiei. Mi se pare si mie destul de greu sa poata fi acuzata de hartuire pe baza inregistrarii discutiei..