Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acuzatii nefondate si patarea imaginii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acuzatii nefondate si patarea imaginii

Buna ziua!Am decis de comun acord cu sotul meu sa divortam am inaintat dosarul in instanta dar in ultima perioada vine acasa cu fel si fel de acuzatii nefondate la adresa mea,vorbe auzite de la anumite persoane din anturajul lui.I-am cerut martori si dovezi care sa sustina ceea ce spune dar nu vrea.imi simt imagiea patata si vreau sa depun plangere pentru toate insultele si jignirile.Pot sa fac acest lucru si cum trebuie sa procedez?
De putut, puteti sa depuneti plangere, dar vi se claseaza, pentru ca insulta sau calomnia nu mai este incriminata.
Calomnia si insulta nu mai sunt incriminate de noul cod penal.Puteti actiona insa pe cale civila,formuland actiune ptr.atingerea onoarei si reputatiei dvs.conform art.72 Noul Cod Civil.