Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajata insarcinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajata insarcinata

Buna. Vreau sa pun o intrebare ipotetica. O femeie insarcinata lucreaza direct cu publicul (vanzatoare, etc). Clientii fac in mod repetat reclamatii ca este impertinenta, sarcastica, lipsita de chef.
Nu poate fi concediata, nu i se poate schimba postul, nu i se poate micsora salariul. Ce se poate face?

Multumesc.
I se poate aplica orice sanctiune disciplinara prevazuta la art.248 alin.1 C.mun., exclusa fiind sanctiunea desfacerii disciplinare a c.i.m.

Art. 248. C.mun.
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
......
Multumesc!