Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe camera inchiriata la o firma
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe camera inchiriata la o firma

Buna ziua,
Daca inchiriez o camera din locuinta particulara la o firma pentru activitate comerciala, fara ca firma sa aiba sediul social in aceasta locatie, se considera locunta rezidentiala sau nu? Daca nu, platesc impozit pentru locuinta nerezidentiala pe toata casa sau numai pe camera inchiriata?
Darnick, utilizator
Camera pe care dvs o închiriați este punct de lucru al fiirmei unde aceasta își desfășoară activitate economică deci clădirea este utilizată în scop mixt(rezidențial si nerezidențial) iar suprafețele pot fi delimitate. Prin urmare veți plăti un impozit care se va calcula cumulând impozitul datorat pentru suprafața folosită în scop rezidențial cu suprafața folosită în scop nerezidențial.
Citiți și acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc.