Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu cresterea copilului

In anul scolar 2001-2002 am fost angajata ca profesor suplinitor pe perioada determinata . In mai 2002 am nascut si din august a inceput CCIC, iar din 31 august secretara mi-a scris in cartea de munca: incetat activitatea. Intrebarea mea este daca a existat in anul 2002 o lege care interzicea ca mamelor care au nascut sa apara in cartea de munca incetat activitatea. Nu ar fi trebuit sa astepte secretara pana la terminarea CIC si dupa aia sa.mi incheie cartea de munca? Dupa CIC m.am intors tot acolo ca titular, dar aceasta perioada (perioada de crestere copil) nu-mi este calculata in transele de vechime cum este la celelalte colege. Este corect?
Multumesc pentru raspuns.
1. - Un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii), indiferent de situatia in care va aflati la acea data.
- Adica angajatorul nu are obligatia legala sa va prelungeasca CIM.

2. - Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 22
(2) Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și art. 6 constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

- Prevederea de mai sus este valabila de la 01.01.2012, conform OUG 124/2011.
1. Legea nr.10/1972 - Codul Muncii (in vigoare in perioada 2001/2002)
art.129
Raporturile de muncă încetează la expirarea termenului pentru care a fost încheiat contractul de muncă sau ca urmare a încetării acestuia, prin acordul dintre persoana încadrată în munca şi unitate, precum şi prin desfacerea contractului din iniţiativa uneia dintre părţi.

2. De la 01.04.2001 a fost in vigoare Legea nr.19/2000 - abrogata la 01.01.2011 - care prevedea ca, perioada CCC este considerata stagiu de cotizare asimilat pentru pensie.
Va multumesc pentru raspuns. Asta inseamna in cazul meu ca perioada CCIC se calculeaza in vechimea in munca (inainte am lucrat si altundeva), dar nu si in transele de vechime in invatamant.Corect?
Parerile sunt impartite...Potrivit art.15 alin.2 din Legea fundamentala a tarii - Constitutia dispune ca, legea civila nu are caracter retroactiv.

Prin urmare, nici OUG 148/2005 si nici OUG 111/2010 nu pot fi aplicate pentru perioada 2001/2002.

Legislatia actuala prevede ca, perioada CCC nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate.