Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa persoana cu handicap
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa persoana cu handicap

Sunt o persoana cu handicap si am un PFA,va rog sa imi spuneti ce drepturi am.:(
Salut!

Din punctul meu de vedere intrebarea dvs. este destul de neclara pentru ca o persoana cu handicap are o serie de drepturi care au in vedere mai multe domenii:
- ocrotirea sanatatii,
- educatia
- formarea profesionala,
- ocuparea si adaptarea locului de munca,
- asistenta sociala,
- locuinta,
- petrecerea timpului liber,
- asistenta juridica
- facilitati fiscale.

Toate acestea sunt prevzute si explicate in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap