Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare personal aplicare spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare personal aplicare spor vechime

Cum se calculeaza la angajare sporul de vechime pentru o persoana cu 12 ani vechime in munca, se adauga 15% la salariul de incadrare sau se aplica procentul de 2,5% inmultit cu 7 cls de salarizare aferente gradatiei 3?

Multumesc
Daca vorbim despre sectorul privat, practica uzitata este acordarea unui procent de 15% la salariu.

Daca vorbim despre sectorul bugetar, potrivit Legii 284/2010 avem:
art.11
..
(3)Transele de vechime in munca, in functie de care se acorda cele 5 gradatii potrivit alin. (2), respectiv clasele de salarizare, sunt urmatoarele:

- gradatia 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de salarizare suplimentare fata de nivelul minim al fiecarei functii;

- gradatia 2 - de la 5 la 10 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 1;

- gradatia 3 - de la 10 la 15 ani - doua clase succesive de salarizare suplimentare fata de cele detinute pentru gradatia 2;
....

art.10
(5)Diferenta dintre doua clase de salarizare succesive este de 2,5 % din salariul de baza, solda/salariul de functie, indemnizatia lunara de incadrare, utilizandu-se rotunjirea la a doua zecimala a coeficientilor de ierarhizare aferenti claselor de salarizare.