avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reclamatie la D.N.A. -Politie-ANRP. Legea nr.18/1991 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reclamatie la D.N.A. -Politie-ANRP. Legea nr.18/1991 art. 23.

Reclamatii la D.N.A-Politie- Anrp
Ex de caz: Un teren de 2500 mp situat in intravilanul unei comune
figura ca Lot in folosinta dat de C.A.P. unui agricultor si era langa curtea si gradina acestuia in registrul agricol 1986-1990. Agricultorul avea curtea sa de 2170 mp plus acest teren de 2500 mp, lot in folosinta dat de C.A.P.
Mentiune: Terenul lot in folosinta de 2500 mp. este situat in mijlocul unei comune.
Pentru acest teren de 2500 mp , lot in folosinta ,exista mostenitori, ai fostului proprietar care au acte de vanzare-cuparare din anul 1954.

In registrul agricol anii 1986-1990 - la primarie. Figurez ca aveam terenul de la C.A.P.
Mi s-a emis titlu de proprietate conform legea nr.18/1991 art.23 in anul, 2002
INTREBARE ESTE:
Acum mostenitorii acestui teren pe care au acte de vanzare-cumparare din anul 1954 ,reclama politiei ca ei au solicitat terenul loc de casa de 2500 mp inca de la aparitia legii nr.18/1991. Dar si ca: Comisia locala pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor mi-a atribuit terenul ilegal.

Se invoca legea nr.18/1991
Art. 25
(1) In cazul in care cooperativa agricola de productie a atribuit loturi in folosinta unor cooperatori, in gradinile din intravilan ale fostilor proprietari, asemenea terenuri revin, de drept, in proprietatea detinatorilor initiali sau a mostenitorilor acestora.
(2) Persoanele care au primit terenuri in conditiile alin. (1) si pe care au efectuat investitii au dreptul la o despagubire egala cu contravaloarea acestora, daca nu pot fi ridicate.
(3) Prin investitii, in sensul alin. (2), se intelege lucrarile destinate exploatarii agricole a terenului.
Se invoca faptul ca: Nu primit nici o alta propunere de la Comisia locala.
Adevarat este ca pe acest teren exista acte de vanzare-cumparare si in acte scrie ca este loc de casa.
Va rog daca se poate a da niste sfaturi,
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Lot in folosinta dat de, c.a.p. in perioada 1989-1991,pana la aparitia legii nr.18/1991 soparla62 soparla62 INTREBARE: Despre ,, LOT IN FOLOSINTA ,, dat de,Cooperativa Agricola de Productie ( C.A.P. ) Vorbesc de anii , 1989 - 1992 cand , C.A.P. a fost ... (vezi toată discuția)
Interpretare: registru agrigol anii 1986 - 1990-lot folosinta-casa-total intravilan soparla62 soparla62 Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema : Registrul Agricol din anii 1986-1990 pe care nu stiu sa-l interpretez. Cap.2. Terenurile Gospodariei ... (vezi toată discuția)
Ordinul 22 al prefectului onicutza onicutza buna ziua! am si eu o itrebare? cum poate cineve sa obtina acest ordin daca un teren intrat in proprietatea statului comform legii 58/1974 eu fiind proprietar ... (vezi toată discuția)