Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie comunitara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie comunitara

buna am urmatorul caz :
mama romanca, tatal spaniol si 2 copii nascuti in spania , locuiesc cu toti in spania
intrebare , pot beneficia copii de alocatie daca da de unde , din spania,din romania sau ambele astept un raspuns va multumesc mult
"În baza prevederilor Regulamentului 883/2004, reprezentantul legal al copilului aflat în România are dreptul să primească alocaţie pentru copii din statul în care îşi desfăşoară activitatea.
În Spania nu există alocaţie de stat pentru copii, care să se acorde necondiţionat tuturor copiilor, indiferent de veniturile părinţilor, aşa cum se întamplă în România sau în alte state europene.
În Spania obţin ajutor pentru creşterea copilului doar familiile care se încadrează în baremele de venit anual stabilite de Institutul Naţional de Securitate Socială."

Mai multe detalii :
[ link extern ]