avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs

este obligatoriu ca cererea de recurs sa fie redactata de avocat sau sa fiu reprezentat de avocat in recurs? mai sunt ogligatorii prevederiile art. 83 alin. (3) din codul deprocedura civila?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 18:24, 14 Ianuarie 2016
Nu mai este nevoie sa fiti asistat sau reprezentat de un avocat in recurs, urmare unei decizii a CCR.
dar redactarea cererii de recurs cu motivele de casare trebuie sa o faca un avocat? Este obligatoriu?
Nu, nu este obligatoriu nici redactarea recursului si nici asistarea/reprezentarea in recurs de catre avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recursul in ncpc Just-drept Just-drept Dacă reclamanta a introdus recursul conform art. 488 NCPC, dar nu a invocat nici un aliniat din art. 488, se poate solicita respingerea recursului introdus de ... (vezi toată discuția)
Reprezentare la icjc cracanatu cracanatu Buna ziua Doresc un raspuns la intrebarea: este legal sa ma reprezint singur, ca simplu cetatean fara cunostinte juridice in fata judecatorilor ICJC si sa-mi ... (vezi toată discuția)
Pentru recurs este obligatoriu un avocat udreacris udreacris Buna ziua ,Am un proces la care s-a dat hotarîre cu recurs.Trebuie sa pun OBLIGATORIU avocat sau pot face eu singur cererea de recurs ?multumesc (vezi toată discuția)