Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Nomenclator incadrare invatamant profesori de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Nomenclator incadrare invatamant profesori de informatica

Buna ziua,
Sunt cadru didactic titular, in Bucuresti, cu 15 ani vechime in invatamant.
Am devenit profesor titular in urma examenului de titularizare la disciplina Informatica si Tehnologia Informatiei, care include si probe de informatica si probe de TIC (Tehnologia Informatiilor si a Comunicatiilor).
Decizia de numire pe post emisa de inspectorat, in urma examenului de titularizare, este pe TIC deoarece existau doar ore de tic disponibile in acel moment in Liceu.
In fiecare an am predat si Tic si Informatica, fiind implicat si in sustinerea atestatelor profesionale la Informatica, ca profesor evaluator.
Conducerea Liceului m-a anuntat ca, in conformitate cu nomenclatorul care s-ar fi schimbat acum, profesorii nu mai pot preda decat ori Tic, ori Informatica in functie de ultima decizie de numire pe post si, prin urmare, imi vor fi luate orele de Informatica, ramanand doar cu orele de Tic si intrand in restrangere de activitate, trebuind sa-mi mai caut ore de Tic la completare in alta unitate scolara.
Este posibil asa ceva?
Exista o astfel de reglementare?
S-ar produce in toate unitatile scolare un intreg haos.
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~