avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil

As vrea sa stiu si eu daca nam luat alocatia pe copil un an e posibil so pierd pe anul care a trecut copilul are 1 an as vrea sa stiu va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:33, 15 Ianuarie 2016
Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art. 6.
(1) Stabilirea dreptului de alocație de stat pentru copii se face pe baza cererii și a actelor din care rezultă îndeplinirea condițiilor de acordare a acestui drept
...

(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare
...

Prin urmare, alocatia de stat pentru copii se acorda retroactiv dar nu mai mult de 12 luni sens in care va trebui sa depuneti dosarul privind acordarea acesteia la Primaria in raza careia domiciliati.
Sunt necesare următoarele acte:
- actele de identitate ale părinţilor (mamă şi tată copil);
- certificat de naştere copil;
- certificat de căsătorie/livret de familie (pentru persoanele necăsătorite);
- certificatul si hotărârea copilului încadrat într-un grad de handicap;
- opţional extras de cont (BRD, BCR, CEC, B.Transilvania, etc.);
- cerere tip de solicitare a acestui drept

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie si indemniztie nou nascut olivia27 olivia27 actele de alocatie se depun imediat dupa ce am certificatul de nastere al copilului.iar actele de indemnizatie dupa cele 42 de zile.sau le pot depune pe ... (vezi toată discuția)
Informatii despre alocatia pt. nou-nascuti in italia AMOLDOVENCEICRISTINAMARIANA AMOLDOVENCEICRISTINAMARIANA BUNA ZIUA.AS DORI SA STIU DACA PENTRU UN NOUNASCUT IN ITALIA CU AMBII PARINTI DEZOCUPATI SE DA ALOCATIA DE STAT,CE ACTE AVEMNEVOIE SI UNDE TREBUIESC ... (vezi toată discuția)
Alocatia de stat pentru copii lynda lynda Buna ziua as avea si eu o intrebare...Am trei copii de : 9 ani , 5 ani si respectiv 2 ani ..Nu am luat alocatia de stat pana acum ,am depus actele acum 3 luni ... (vezi toată discuția)