Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INFORMATII DESPRE ALOCATIA PT. NOU-NASCUTI IN ITALIA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INFORMATII DESPRE ALOCATIA PT. NOU-NASCUTI IN ITALIA

BUNA ZIUA.AS DORI SA STIU DACA PENTRU UN NOUNASCUT IN ITALIA CU AMBII PARINTI DEZOCUPATI SE DA ALOCATIA DE STAT,CE ACTE AVEMNEVOIE SI UNDE TREBUIESC DEPUSE.MAI SE POATE FACE CEVA IN CAZUL IN CARE COPILUL ARE DEJA DOUA LUNI DE VIATA?VA MULTUMESC
1. Daca locuiti in Romania luati legatura cu Primaria deoarece aveti dreptul la alocatia nde stat pentru copii (o sa va spuna si ce acte va mai trebuie in afara de actele de identtate ale parintilor copilului si certificatul de nastere al copilului)

2. Din Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art.6
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.
(6) Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare.