Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri Europene hala realizare cablaje auto
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri Europene hala realizare cablaje auto

Buna!
Sunt student in anul I in domeniul Inginerie Electrica si m-am tot gandit pentru o afacere pentru viitor in domeniu.
Planul meu ar fi o hala de producere/realizare a cablajelor auto.
As dori sa aplic pentru fonduri europene pentru infintarea acestei afaceri, insa am nevoie de informati reale si indrumatoare cu pasi pe care trebuie sa-i parcurg.
Va rog sa-mi precizati pas cu pas toate conditile si necesitatile care trebuie parcursi pentru obtinerea de fonduri europene.
De asemenea ati putea sa ma informati despre ce sume substantiale as putea obtine de la uniunea europeana si de ce suma trebuie sa dispun eu?
Care ar fi durata intregi operatiuni incepand de la intocmirea cereri de fond european pana la primirea fondului necesar demararii afaceri?
Va multumesc foarte mult si astept cu atentie raspunsul dumneavoastra!
Unde doriti sa infiintati firma in mediu urban sau rural?
De preferat in mediu urban,(Exista vreo diferenta si avantaje si dezavantaje?)
BalogEugen, utilizator
Diferenta consta in sursele de finantare. Pentru mediul urban sau pentru mediul rural.
Dat fiind ca dvs abia deschideti aceasta afacere, fondurile europene sunt , in mediul urban inaccesibile.
In mediul rural ar putea fi accesat programul guvernamental rural, sau PO PNDR.
Sursele de informare sunt:
[ link extern ] /
Am Citit din acele surse de informatii, dar am gasit descrieri despre conditii si legi.
Cu tot respectu, eu ca si persoana nepriceputa in domeniul de finante si legislatie va intreb, care ar fi primul pas?
Realizarea unui proiect, valorificarea acesteia si stabilirea sumei?
Sau ar trebui sa apelez la o agentie de cunsultanta care sa ma indrume pas cu pas ?
Multumesc anticipat!
Conditiile de eligibilitate trebuie indeplinite de dvs.
Inceputul este infiintarea firmei. Fiind in mediul urban puteti accesa doar programele nationale. Va recomand infiintarea SRL-D, costuri 0 la infiintare.
Apoi vine scrierea unui proiect in conformitate cu cerintele programului, cu banii de care dispuneti. Aceste finantari nerambursabile sunt consistente dar presupun ca si dvs sa aveti un fond de cofinantare, 10% la care se adauga TVA.
Urmatorul pas este sa aveti spaiul, sub orice forma puteti sa-l obtineti: proprietate,inchiriere,concesiune....cu avizele la zi, etc. Sunt multe detalii care trebuiesc discutate.