Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,

Lucrez din 1979 cu intrerupere 1981 - 1983. Sunt nascuta in 2 martie 1963.
Cand pot iesi la pensie cel mai devreme? Cei doi ani de intrerupere se adauga la vechimea in munca?

Multumesc :)
1. Intreruperea aceea de doi ani nu este stagiu de cotizare la pensie decat daca ati cotizat din mana prin contract de asigurare cu Casa de Pensii.

2. Dvs. nu ati precizat stagiul efectiv de cotizare la pensie (vechimea in munca) dar cred ca este de aproximativ 34 de ani.

3. Pentru o femeie nascuta in martie 1963 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 5 luni, in august 2025;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 5 luni, in august 2020.

5. Ati putea solicita si pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 5 luni, in august 2020, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 41 de ani si 1 luna.
Buna dimineata,

In prezent am un venit net de 1200 lei, aproximativ 34 de ani vechime (nascuta in martie 1963)
Doresc sa inchei un contract individual cu casa de pensii, insa am cateva nelamuriri:

1. Daca stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si o luna, rezulta ca eu am deja stagiul complet. In acest caz, daca nu mai platesc nicio contributie, cand implinesc varsta de pensionare (57 ani si 5 luni) pot iesi la pensie (anticipat cu sau fara penalizare)? Cum va fi pensia mea afectata (practic, aproximativ ultimii 4 ani de dinaintea pensionarii nu as avea contributii)?

2. Cat ar trebui sa fie suma minima asigurata astfel incat sa echivalez cei 1200 lei de acum?

3. In cazul in care asigur o suma mai mare, spre exemplu un 1500 lei, cu cat va fi pensia mea influentata?

4. In cazul in care platesc minimul de 244 lei, cu cat va fi pensia mea influentata?

Multumesc,
Numai bine!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

Mama, nascuta in martie 1963, a primit decizia de pensionare anticipata cu penalizare, avand 38 ani 10 luni vechime (stagiu cotizare).
Daca ar fi avut vechime de 41 ani si o luna ar fi avut pensia fara penalizare.

Pe ce perioada se aplica penalizarea? Pana se impinesc acesti 41 ani si o luna? Sau pana la limita de varsta - 62 ani si 5 luni?

Va multumesc,
O zi frumoasa!

Valeriu TUDOR a scris:

1. Intreruperea aceea de doi ani nu este stagiu de cotizare la pensie decat daca ati cotizat din mana prin contract de asigurare cu Casa de Pensii.

2. Dvs. nu ati precizat stagiul efectiv de cotizare la pensie (vechimea in munca) dar cred ca este de aproximativ 34 de ani.

3. Pentru o femeie nascuta in martie 1963 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 5 luni, in august 2025;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 5 luni, in august 2020.

5. Ati putea solicita si pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 5 luni, in august 2020, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 41 de ani si 1 luna.

ralucapascal, utilizator
Pana la implinirea varstei standard de pensionare.
Multumesc pentru raspuns.

Dar, daca ar mai fi lucrat perioada pana sa acumuleze vechime de 41 ani si o luna (aproximativ 60 ani) ar fi putut iesi anticipat fara penalizare?

O seara frumoasa!
ralucapascal, utilizator