avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contract individual CAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contract individual CAS

Buna dimineata,

In prezent am un venit net de 1200 lei, aproximativ 34 de ani vechime (nascuta in martie 1963)
Doresc sa inchei un contract individual cu casa de pensii, insa am cateva nelamuriri:

1. Daca stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si o luna, rezulta ca eu am deja stagiul complet. In acest caz, daca nu mai platesc nicio contributie, cand implinesc varsta de pensionare (57 ani si 5 luni) pot iesi la pensie (anticipat cu sau fara penalizare)? Cum va fi pensia mea afectata (practic, aproximativ ultimii 4 ani de dinaintea pensionarii nu as avea contributii)?

2. Cat ar trebui sa fie suma minima asigurata astfel incat sa echivalez cei 1200 lei de acum?

3. In cazul in care asigur o suma mai mare, spre exemplu un 1500 lei, cu cat va fi pensia mea influentata?

4. In cazul in care platesc minimul de 244 lei, cu cat va fi pensia mea influentata?

Multumesc,
Numai bine!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:09, 25 Aprilie 2016
Daca va deschideti dreptul la pensie anticipata partiala la 57 de ani si 5 luni penalizarea va fi de 45%.
Nu merita sa faceti contract de asigurare cu casa locala.
Suma minima de plata este de 247 de lei pe luna.
247x12=2964 de lei pe 1 an
Acesta contributie va aduce in plus la pensie 9-10 lei pe luna.
Multumesc pentru raspuns.

Inteleg ca pot iesi la pensie anticipat fara penalizare la 57 de ani si 5 luni daca la acel moment voi avea un stagiu de cotizare de 41 de ani si o luna.

Daca acum am 34 ani vechime, pana la 57 mai fac inca 4 ani, pana la 41 raman 3 ani de vechime - acestia pot fi platiti dinainte astfel incat sa pot iesi anticipat fara diminuare? Este suficient sa platesc contributia minima ca sa nu imi fie afecatata pensia?

Multumesc,
O zi buna!
Daca indeplioiti conditia de stagiu de 41 de ani si 1 luna, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate) pensia va fi fara penalizare.
Nu se poate plati anticipat.
Doar pentru viitor.
Perioada in care faceti contract de asigurare nu poate fi perioada de suprapunere cu alt stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare ralucapascal ralucapascal Buna ziua, Lucrez din 1979 cu intrerupere 1981 - 1983. Sunt nascuta in 2 martie 1963. Cand pot iesi la pensie cel mai devreme? Cei doi ani de intrerupere ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata gheniga gheniga Buna ziua. Am o varsta de 57 ani si11 luni,si o vechime de 34 ani(inclusiv cu grupa a doua de munca).la casa de pensii 31 ani cotizati. A- si dori ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata nikilapa86 nikilapa86 Nascut in anul 1957, 41 de ani vechime inclusv stagiul militar, cind ma pot pensiona anticipat, in ce conditii si ce pensie voi obtine? multumesc! (vezi toată discuția)