Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua.
Am o varsta de 57 ani si11 luni,si o vechime de 34 ani(inclusiv cu grupa a doua de munca).la casa de pensii 31 ani cotizati.
A- si dori sa-mi,spuneti cat imi mai trebuie,ca sa pot iesi la 60 ani,pensie anticipata.
Vreau sa va mai intreb,daca sunt angajat cu jumatate de norma,mai pot sa fac contract de asigurare cu casa de pensii pe persoana fizica,si sa cotizez lunar suma de 240 lei sau jumatate din ea

va multumesc anticipat Ghita Niga
Pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti doua conditii:
Varsta de 60 de ani
Stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Se poate face contract de asigurare cu Casa locala pentru completarea stagiului.
Contributia minima este de 247 de lei pe luna.
Daca aveti contract cu jumatate de norma nu merita sa faceti contract cu Casa locala
Contractul de asigurare nu va aduce stagiu in plus de cotizare in conditiile in care aveti contract cu jumatate de norma.
Va aduce doar 10 lei in plus la pensie pentru contributia pe un an.
Veti contribui cu 247 x 12= 2964 de lei intr-un an.
Veti castiga la pensie aproximativ 10 lei pe luna.