Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... CARTE FUNCIARA, INTABULARE - aplicabilitate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

CARTE FUNCIARA, INTABULARE - aplicabilitate

Buna seara
Conform informatiilor publice de specialitate: cadastrul e primul pas care se face pentru o proprietate imobiliara permanenta; inscrierea proprietatii in cartea funciara se face pe baza cadastrului; intabularea se face dupa cadastru si carte funciara.
As fi recunoscatoare pentru urmatoarele clarificari: sunt cele de mai sus aplicabile pentru o constructie metalica temporara (si mobila in sensul ca nu are fundatie ci poate fi mutata dintr.un loc in altul)? Obiectul, sub forma unei baraci metalice, este proprietate privata amplasata pe domeniul public (teren apartinand primariei).
Multumesc anticipat.
cb38ro a scris:

Buna seara
Conform informatiilor publice de specialitate: cadastrul e primul pas care se face pentru o proprietate imobiliara permanenta; inscrierea proprietatii in cartea funciara se face pe baza cadastrului; intabularea se face dupa cadastru si carte funciara.
As fi recunoscatoare pentru urmatoarele clarificari: sunt cele de mai sus aplicabile pentru o constructie metalica temporara (si mobila in sensul ca nu are fundatie ci poate fi mutata dintr.un loc in altul)? Obiectul, sub forma unei baraci metalice, este proprietate privata amplasata pe domeniul public (teren apartinand primariei).
Multumesc anticipat.

Buna seara,
reiterez intrebarea adresata, in speranta unui raspuns (sau unor sugestii).
In cazul in care mai multe detalii sunt necesare pentru a facilita formularea unui raspuns, as aprecia o indicatie in acest sens.
Multumesc.
Dacă pentru o construcţie provizorie s-a eliberat certificat de atestare emis de autoritatea locală , aceasta se poate înscrie în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară, la cerere, în baza documentaţiei cadastrale.
FLORIN FLOREA, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Buna dimineata,
Multumesc.