avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... CARTE FUNCIARA, INTABULARE - aplicabilitate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

CARTE FUNCIARA, INTABULARE - aplicabilitate

Buna seara
Conform informatiilor publice de specialitate: cadastrul e primul pas care se face pentru o proprietate imobiliara permanenta; inscrierea proprietatii in cartea funciara se face pe baza cadastrului; intabularea se face dupa cadastru si carte funciara.
As fi recunoscatoare pentru urmatoarele clarificari: sunt cele de mai sus aplicabile pentru o constructie metalica temporara (si mobila in sensul ca nu are fundatie ci poate fi mutata dintr.un loc in altul)? Obiectul, sub forma unei baraci metalice, este proprietate privata amplasata pe domeniul public (teren apartinand primariei).
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cb38ro , utilizator 11:12, 23 Ianuarie 2016
cb38ro a scris:

Buna seara
Conform informatiilor publice de specialitate: cadastrul e primul pas care se face pentru o proprietate imobiliara permanenta; inscrierea proprietatii in cartea funciara se face pe baza cadastrului; intabularea se face dupa cadastru si carte funciara.
As fi recunoscatoare pentru urmatoarele clarificari: sunt cele de mai sus aplicabile pentru o constructie metalica temporara (si mobila in sensul ca nu are fundatie ci poate fi mutata dintr.un loc in altul)? Obiectul, sub forma unei baraci metalice, este proprietate privata amplasata pe domeniul public (teren apartinand primariei).
Multumesc anticipat.


Buna seara,
reiterez intrebarea adresata, in speranta unui raspuns (sau unor sugestii).
In cazul in care mai multe detalii sunt necesare pentru a facilita formularea unui raspuns, as aprecia o indicatie in acest sens.
Multumesc.
Dacă pentru o construcţie provizorie s-a eliberat certificat de atestare emis de autoritatea locală , aceasta se poate înscrie în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară, la cerere, în baza documentaţiei cadastrale.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2016
FLORIN FLOREA, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Buna dimineata,
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare rol primarie, am cumpărat o baraca metalica, de la o firma, baraca ... dacodrakon dacodrakon Bună ziua, am cumpărat o baraca metalica, de la o firma, baraca fiind situata pe un teren proprietate CFR,unde se plătește chirie pt teren. Construcția ... (vezi toată discuția)
Intabulare = inscriere cartea funciara? kamellya kamellya Vreau sa vand un teren si doresc sa stiu daca inscrierea in cartea funciara este acelasi lucru cu intabularea.Cumparatorul vrea sa-mi achite terenul si toate ... (vezi toată discuția)
Etse obligatoriu sa am releve pentru a vinde un teren cu cladire? stelutanicoleta stelutanicoleta buna seara! urmeaza sa vand o proprietate, imobil teren cu casa pe el. Am carte funciara, cadastru . Mi-a zis cineva ca trebuie releve. Trebuie neaparat? o sa ... (vezi toată discuția)