avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit dividende

buna seara,

am o nelamurire. un srl cat trebuie sa plateasca impozit pe dividende incepand cu acest an 5% sau 16% pentru profitul din 2015?

eu am plati 16 % in baza a ceea ce m-a anunta contabilul insa din cate am inteles trebuia 5%.
daca este asa cum as putea recupera ce am achitat in plus?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:01, 17 Ianuarie 2016
16%
atunci ce scrie aici la punctul 17 [ link extern ] ?
17. La articolul 133, după alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (8), cu următorul
cuprins
"(8) Cota de impozit de 5% se aplică asupra veniturilor din dividende distribuite începând cu data
de 1 ianuarie 2016.
Profitul a fost distribuit in adunarea generala a actionarilor/asociatilor tinuta dupa 01/01/2016? Daca da, impozitul este 5%. Daca totul s-a desfasurat inainte de 31/12/2015, impozitul este 16%, chiar daca dividendele au fost platite dupa 01/01/2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distribuire dividende denisa_21 denisa_21 Buna ziua, sunt putin nelamurita cu plata impozitului pentru dividende. In hotararea din 2015 am presupus ca se vor distribui dividende catre actionari in ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende ? mimiz mimiz Buna Daca stiu bine impozitul pe profit este de 16 %, iar impozitul pe dividende este la fel 16%. In cazul in care asociatul unic al unei firme este o ... (vezi toată discuția)
Dividende PopCristi PopCristi Profitul de la sf anului 2015 a fost hotarat sa fie distribuit la dividende in martie 2016. Ce cota de impozit trebuie aplicata 16 sau 5%? Multumesc! (vezi toată discuția)