Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit dividende

buna seara,

am o nelamurire. un srl cat trebuie sa plateasca impozit pe dividende incepand cu acest an 5% sau 16% pentru profitul din 2015?

eu am plati 16 % in baza a ceea ce m-a anunta contabilul insa din cate am inteles trebuia 5%.
daca este asa cum as putea recupera ce am achitat in plus?
multumesc
16%
atunci ce scrie aici la punctul 17 [ link extern ] ?
17. La articolul 133, după alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (8), cu următorul
cuprins
"(8) Cota de impozit de 5% se aplică asupra veniturilor din dividende distribuite începând cu data
de 1 ianuarie 2016.
Profitul a fost distribuit in adunarea generala a actionarilor/asociatilor tinuta dupa 01/01/2016? Daca da, impozitul este 5%. Daca totul s-a desfasurat inainte de 31/12/2015, impozitul este 16%, chiar daca dividendele au fost platite dupa 01/01/2016.