Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Întrebare aflare identitate internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Întrebare aflare identitate internet

Se dă următoarea situaţie fictivă:
Un individ comite o infracţiune online(să zicem că o comite la ora 08:07 în data de 27 august 2005)
SRI află IP-ul calculatorului de la care s-a comis infracţiunea.
Cum află SRI-ul cine utiliza calculatorul în data de 27 august 2005 la ora 08:07?
Răspunsul meu ar fi...că nu poate şi că de fapt doar poate BĂNUI şi îi ascultă telefonul,convorbirile(până găsesc ceva incriminatoriu).... adică au nevoie de mai multe probe,nu doar IP-ul.
Altă speţă: "Un individ are pornografie infantilă pe laptopul lui." Cum poate demonstra poliţia că el ştia că există acele filme/poze în laptop?(de exemplu pot să descarc un virus fără să ştiu care îmi descarcă printr-un folder ascuns în calculator acele filmuleţe) E aceeaşi situaţie în care...merg pe stradă şi cineva îmi pune nişte droguri într-un buzunar de la geacă şi eu nu-mi dau seama,după aia mă percheziţionează poliţia.

Curiozitatea aceasta mi-a apărut după ce am văzut prezentate numeroase cazuri pe acest forum de genul "Am vorbit cu cineva pe facebook,am numele,convorbirea şi poze cu el,mi-a adus X prejudiciu". Mă întrebam cu ce te ajută dacă ai numele,pozele,mesajele pentru că pot să fie false,şi mesajele....n-ai de unde să ştii cu cine ai vorbit(doar dacă aveţi un alt răspuns la prima întrebare din acest post).
Îmi cer scuze dacă am greşit categoria în care am început discuţia.

Vă mulţumesc!
dinosaurustt, utilizator
Constatarea existentei sau inexistentei unei infractiuni se face pe baza probelor, mijloacelor de proba si a procedeelor probatorii, nu doar pe baza unei singure probe, asa cum va ganditi dvs. Constatarea existentei sau inexistentei unei infractiuni presupune o intreaga procedura judiciara. Pe scurt, dupa parcurgerea acestei proceduri judiciare, la final, se va aprecia daca exista sau nu infractiunea respectiva. Insa, stiti si dvs., de obicei nu iese fum fara foc.
Sigur ca simpla prezenta a unor fisiere pe disc nu spune cine le-a pus acolo. Un virus de tip Politia Romana baga poze cu pornografie infantila in calculatoarele infectate, le arata si zicea ca trebuie platita o "amenda".

IP-ul indica o pista de cercetare, un probabil suspect si in sine nu constituie o dovada a identitatii faptasului. De ex. anumite calculatoare sunt sparte si devin calculatoare zombie, care fac tot ce vrea hackerul.
IP-ul e doar o parte din cercetarea unei infractiuni. IP-ul nu reprezinta o persoana, deci trebuie demonstrat ca la data x ora y persoana z folosea IP-ul w si comitea infractiuni.
Exista metode prin care se pot compara logurile de la ISP cu cele de pe calculator si se afla daca ati fost sau nu in fata acelui calculator cand s-au download-at acele fisiere.
E simplu.
Ip-ul este doar poarta de pornire. Pe internet nimeni nu se poate ascunde. Tot ce publicati sau accesati pe internet este public. Nici macar pozele de pe facebook nu va apartin. Acelea sunt poze publice.
Va inselati, logurile nu pot dovedi cine a facut ce a facut pe calculatorul respectiv (nu probeaza identitatea faptasului, care putea fi fratele, sotia, copilul, vecinul, un amic sau un hacker). Logurile de pe calculatorul propriu (sau al altora, in cazul hackerului) pot fi distruse usor.
tgeorgescu, utilizator