Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutorul public judiciar - notiunea de \"venit\"
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutorul public judiciar - notiunea de "venit"

Prin Conventie notariala , dupa desfacerea casatoriei s-a hotarat, pe langa altele si contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a minorilor.
Pe rol a fost inregistrata o cerere de chemare in judecata la care a fost anexata cererea de acordare a ajutorului public judiciar .Apreciati ca suma primita de mama (minorii au ramas cu mama, ea fiind cea care a formulat cererea de chemare in judecata) poate fi considerate venit, in acceptiunea OUG nr.51/2008 privind ajutorul public judiciar?

Multumesc!
La stabilirea venitului se iau în calcul orice venituri periodice, precum salarii, indemnizaţii, onorarii, rente, chirii, profit din activităţi comerciale sau dintr-o activitate independentă şi altele asemenea, precum şi sumele datorate în mod periodic, cum ar fi chiriile şi obligaţiile de întreţinere. (art.9 din OUG 51/2008).
Va zand prev.art.9 din lege, sa inteleg ca mai corect era ca petentul sa solicite reducerea si/sau esalonarea taxei j.de tb. si in niciun caz scutirea?
Puteati solicita reducerea sau eşalonarea de la plata taxelor judiciare prevăzute de lege, inclusiv a celor datorate în faza de executare silită.
Pai si eu ce am intrebat? :)
Eu sunt pt. parat, nu pentru petent. Incerc sa conving instant sa nu acorde ajutorul public judiciar..:)