Forum Discuţii juridice Executare silită Ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Executare silită

Ajutor public judiciar

Buna ziua, am solicitat ajutor public judiciar (1000 lei) pentru o contestatie la executare a unui credit. Judecatoria mi-a solicitat toate veniturile obtinute, eu fiind singura (salariul minim pe economie) si avand 2 copii minori in intretinere. Intrebarea este: pensia alimentara primita de la tatal copiilor este considerata venit? Am inteles ca alocatia este considerata venit.
Va multumesc anticipat.
Sunt considerate venituri si pensia alimentara si alocatia de stat plus orice alt venit - din chirii, arenda, dobanzi, etc.
La stabilirea venitului se iau în calcul orice venituri periodice, precum salarii, indemnizaţii, onorarii, rente, chirii, profit din activităţi comerciale sau dintr-o activitate independentă şi altele asemenea, precum şi sumele datorate în mod periodic, cum ar fi chiriile şi obligaţiile de întreţinere. (Art.9 din OUG 51/2008)