Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Infiintare After-School
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Infiintare After-School

Buna ziua
As dori sa imi dati mai multe informatii cu privire la infiintarea unui After-School, adica pasii pe care trebuie sa ii urmez, ce acte sunt necesare, daca e nevoie sa realizez un proiect si sa infiintez un After-School prin intermediul fondurilor europene sau exista pasi mai simplii.
Pe langa munca de bugetar, mai detin si un cabinet individual de psihologie.

Infiintare gradinita este o procedura care prespupune urmatoarele etape:

1. Constituirea societatii comerciale

2. Inregistrarea asociatiei/fundatiei (daca nu se doreste ca activitatea sa se desfasoare printr-o societate comerciala)

3. Autorizarea ce urmeaza a fi obtinuta la Ministerul Educatiei.

Asadar o gradinita particulara poate imbraca fie forma unei societati comerciale, fie a unei fundatii sau asociatii non-profit.

Ulterior constituirii societatii, respectiv inregistrarii asociatiei/fundatiei, urmeaza a se declansa procedura de autorizare la Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Preuniversitar (ARACIP).

ARACIP – este instituie publica de interes national, in subordinea Ministerului Educatiei si Cercetarii, cu personalitate juridica si cu buget propriu de venituri si cheltuieli, infiintata prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 75/2005 privind asigurarea calitatii educatiei, aprobata prin Legea nr. 87/2006.

Infiintare gradinita – procedura de acreditare la ARACIP, presupune conform prevederilor art. 29 alin. 4 din OUG 75/2005.
Procedura este identica si pentru after-school.