Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot redeveni mostenitor la succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot redeveni mostenitor la succesiune?

Buna ziua
spuneti-mi va rog: acum 3 ani am semnat un act la notar prin care am renuntat la partea mea de mostenire din bunurile parintilor. Mama a decedat de 6 ani si acum vrem sa facem succesiunea dar vreau ca acea hartie de renuntare sa se anuleze si sa fiu mostenitor cu drepturile care mi se cuvin. Este posibil?
Nu, dacă ați renunțat, nu va mai puteți razgandi.
Dacă aveți actul ala, puteți scrie aici din el, poate totuși nu a fost o renunțare.
Nu puteţi revoca actul de renunţare la moştenire decât în 2 situaţii care trebuie întrunite cumulativ:
1. Să nu fie acceptată moştenirea de ceilalţi succesibili şi să nu fi expirat termenul de opţiune succesorală ( 6 luni dacă defunctul a murit înainte de 01.10.2011 sau 1 an dacă a decedat după 01.10.2011). Art. 701 pe vechiul Cod civil şi art. 1123 pe NCC.