Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende ridicate in 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende ridicate in 2016

Buna ziua, care este impozitul pe dividentele ridicate in 2016 pentru anul fiscal 2015 ?
In anul 2016, cota de impozit pe venitul din dividende platite la persoanele fizice rezidente este de 5%, impozitul se retine la data platii dividendului si trebuie achitat la buget pana pe data de 25 a lunii urmatoare.

La fel valabil pentru 2016, persoana fizica nu datoreaza contributia individuala de sanatate pentru veniturile din dividende daca aceasta este deja asigurata in sistemul public de sanatate, fie ca salariat, fie ca PFA sau plateste aceasta contributie pentru alte venituri cum ar fi veniturile din cedarea folosintei bunurilor.

Daca veniturile din dividende sunt singurele venituri ale persoanei fizice, in acest caz se datoreaza contributia la asigurarile de sanatate in cuantum de 5,5% pentru toate aceste venituri, fara ca baza de calcul a contributiei de sanatate sa fie plafonata superior.