Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cifra de afaceri pentru declaratia 094
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cifra de afaceri pentru declaratia 094

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cum trebuie sa calculez cifra de afaceri pentru D 094 pentru o societate cu tva la incasare.Se aduna toate facturile emise chiar daca inca nu sunt incasate sau sumele din deconturile de tva?
Va multumesc,
Insumati valoarea facturilor emise, indiferent daca sunt ori nu incasate.
Multumesc pentru raspuns,
Dar am o nelamurire,fiind cu tva la incasare baza din deconturile de tva nu va fi egala cu baza impozabila din facturile emise.
Este corect?
Cifra de afaceri reprezintă totalul vânzărilor realizate (facturate) pe parcursul unui exercițiu fiscal. Cifra nu include TVA-ul facturat si incasat de la partenerii economici

Deci, da, baza impozabila din facturi raportata in 094 va fi diferita de cea din decontul de TVA.

Vedeti si:
[ link extern ]