Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studentul este persoana in intretinere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studentul este persoana in intretinere?

Daca un parinte are un copil student, iar studentul are o bursa a carei valoare este peste 300 lei, acest copi mai poate fi considerat ca fiind persoana in intretinere si sa fie luat in calcul la stabilirea deducerii?
Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 300 lei lunar, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) şi x) şi/sau a pensiilor de urmaş cuvenite conform legii, precum şi a prestaţiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. (art.77 alin.3 C.fisc.).

Numai copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniţi, ai contribuabilului, sunt consideraţi întreţinuţi.