Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Includerea in cadrul unui ONG din Romania a unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Includerea in cadrul unui ONG din Romania a unei sucursale a unui ONG din strainatate

Care sunt documentele necesare in vederea includerii in cadrul unei Asociatii deja existente cu sediul in Romania a unei sucursale a unui ONG cu sediul in strainatate?
Nu merge sa face acest artificiu, treaba cu includerea.
In functie si de legislatia din tara respectiva, va deschideti acolo o sucursala la asociatia (ong-ul) din tara. Poate ca va trebui sa infiintati direct ceva similar unui ong, nu ca sucursala a unui de la noi. Deci interesati-va mai intai in tara respectiva.
Ce intelegeti prin "inlcudere"?
Va ganditi la o fuziune transfontaliera, in care ONG-ul roman ar urma sa absoarba partial ONG-ul strain, si anume numai acea sucursala?
Pentru ONG nu e reglementata legal fuziunea transfrontaliera, si depinde in ce conditii permite sau nu legislatia acelui stat activarea unui ONG strain pe teritoriul sau. De exemplu in Romanai daca un ONG strain vrea sa isi deschida o sucursala (sau, ma rog, sa preia o structura exisenta), are nevoie de aprobare prin hotarare a Guvernului, fiind mult mai greu decat la firme, unde a iti deschide sau prelua ceva in alta tara e mult mai simplu.... nu credem ca merita complicatia....