Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... facturi emise in 2015 dar neincasate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

facturi emise in 2015 dar neincasate

buna seara
as avea nevoie de raspunsul unui specialist in urmatoarea problema:
sunt inregistrat ca pfa neplatitor de tva, in sistem real
in 2015 am emis facturi, unele din ele au fost incasate in 2015, altele le voi incasa in 2016
intrebari:
1.pot include in venitul brut pe 2015 si facturile emise in 2015 dar ramase neincasate la finele lui 2015?
in registrul de incasari si plati am evidentiat toate facturile emise, indiferent de starea lor, adica si pe cele incasate si pe cele ramase neincasate si de asemenea cheltuielile facute in 2015 pentru realizarea marfurilor vandute cf facturilor;
2. as dori sa inchid pfa, probabil de la 1 sau 15 februarie si sa trec pe microintreprindere
multumesc celor care imi vor trimite un pct de vedere, o seara buna
In cazul PFA contabilitatea se tine in sistemul "intrari-iesiri", sens in care conteaza incasarile (in numerar - chitante, bonuri emise de casele de marcat - sau in cont), nu si facturile neincasate.